Hastanemizde minik bebeklerimizin ''17 Kasım Dünya Prematüre Günü '' kutlandı.
07 Aralık 2023

Bu özel gün vesilesiyle, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanları Dr.  Tevhide Derya Sarılar ve Dr. Cem Becerir açıklamalarda bulundu.

 ‘’ Kendileri küçük, sorunları büyük prematüreler, Ölüm kalım mücadelesi veren minik kahramanlar…

   Dünyada her 10 bebekten biri 37 haftanın altında prematüre doğmaktadır. Prematüre doğumların hala % 50 sinin nedeni bilinmemektedir Erken doğum bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Prematüre bebeklerde normal bir gelişim süreci geçirebilecek, üretken ve sağlıklı bir yaşam kapasitesine sahiptir, sadece bu kapasiteyi kendi başlarına harekete geçirme yeteneğine sahip değillerdir. Bu noktada ailelere ve sağlık çalışanlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.

     Dünya ile birlikte ülkemizde de prematüre bakımında bilgi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, bu bebeklerimizin yaşatılması ve sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılması sağlanmaktadır. Benim başıma gelmez demeyin hiç beklenmedik bir şekilde çocuklarımız ve torunlarımız prematüre doğabilmektedir. Bizimde amacımız ailelere ve topluma,  prematüre doğumların ardından geride yerleşip kalan işlev ve doku bozukluğu olmayan sağlıklı bireyler kazandırmaktır.

Denizli Devlet Hastanesi  yöneticileri, çalışanları  ve Yenidoğan Yoğun Bakım ekibi adına, tüm prematürelerimizin ve ailelerinin , Dünya Prematüre Gününü kutluyor, sağlıklı bir ömür diliyoruz. ‘’

  • DSC_4082.JPG
  • f3.jpg
  • f2.jpg
  • DSC_4110.JPG
  • DSC_4097.JPG
  • f5.jpg