Bebek Dostu
03 Ağustos 2023

    ‘’Bebek Dostu Hastane’’ilkeleri, ilk olarak 1989 yılında Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in ‘’Emzirmenin Korunması,Teşviki ve Desteklenmesi’’  adıyla yayınladıkları ortak bildirgeye dayanmaktadır.Bu bildirge kapsamında ‘’Bebek Dostu Hastaneler’’ kavramı geliştirilmiştir.

   Anne Sütünün Teşviki Programı’nın amacı; anne adaylarının doğum öncesi dönemden itibaren emzirmeye hazırlanması, doğumdan hemen sonra emzirmeye başlanılması ve hastaneden eve dönüş sonrasında da emzirmeyi sürdürmeleri için desteklenmesidir. Ülkemizde 1991 yılından itibaren bu program desteklenmiş ve bu kapsamdaki süreçleri izleyen ve uygulayan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’’ ünvanı almaya hak kazanmışlardır.

   Hastanemize, Sağlık Bakanlığı tarafından 2002 yılında ‘’Bebek Dostu Hastane’’ünvanı verilmiştir.

  Bu kapsamda hastanemizin temel politikası gereği bebekler, tıbbi endikasyon olmadıkça anne sütü ile beslenir. Anne adayları, anne ve bebeklerle ilgilenen tüm sağlık personelimiz ‘’Anne Sütü ve Emzirme ‘’konusunda eğitim alırlar ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanır.Hastanemize başvuran anne adayları başta olmak üzere, doğum yapan annelerimiz  ‘’Anne Sütü ve Emzirme Eğitimi’’ almış hemşiremiz tarafından emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilir,uygulamalı olarak emzirtilir,el broşürleri verilerek okumaları sağlanır.Bebekleri Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan annelerimiz ‘’ANNE OTELİ’nde’’ misafir edilir.Ayrıca hastanemizin her bloğunda emzirme odalarımız bulunmakta ve hastanemize başvuran annelerin rahat emzirebilmeleri sağlanmaktadır.

DENİZLİ DEVLET HASTANESİ EMZİRME POLİTİKASI

1.Kurumumuzun yazili bi̇r emzi̇rme poli̇ti̇kasi vardir.yazili olan anne sütünü teşvi̇k i̇lkeleri̇ni̇ tüm personel bi̇lmektedi̇r.

2.Bu poli̇ti̇ka doğrultusunda tüm sağlik personeli̇ eği̇ti̇lmektedi̇r.

3.Hami̇le kadinlar ve anneler emzi̇rmeni̇n yararlarini ve süt sağma yöntemleri̇ konusunda bi̇lgi̇lendi̇ri̇lmektedi̇r.

4.Anneni̇n doğumdan sonraki̇ i̇lk yarim/ bi̇r saat bebekleri̇n anneleri̇ i̇le ten tene temasi kurmasi sağlanarak emzi̇rmeye başlamasi sağlanmaktadir.

5.Anne i̇le bebek 24 saat ayni odada kalmaktadir.

6.Bebeği̇n her i̇stedi̇ği̇nde emzi̇ri̇lmesi̇ gerekti̇ği̇ söylenmektedi̇r.

7.Tibben gerekli̇ görülmedi̇kçe yeni̇doğanlara anne sütü dişinda besi̇n veri̇lmemesi̇ gerekti̇ği̇ anlatilmaktadir.

8.Emzi̇ri̇len bebeklere emzi̇k ve bi̇beron veri̇lmemesi̇ gerekti̇ği̇ anlatilmaktadir.

9.Annelere, emzi̇rmeni̇n nasil olacaği ve bebekleri̇nden ayri kaldiklari süre i̇çeri̇si̇nde sütün salgilanmasini nasil sürdürebi̇lecekleri̇ uygulamali olarak gösteri̇lmektedi̇r.

10.Annelere taburcu olduktan sonra emzi̇rmeye devam etmeleri̇ ,karşilaşabi̇lecekleri̇ sorunlari  çözebi̇lmeleri̇ ve kendi̇ kontrolleri̇ni̇ yaptirabi̇lmeleri̇ açisindan başvurabi̇lecekleri̇  sağlik kuruluşlari hakkinda  bi̇lgi̇ veri̇lmektedi̇r.

11.Kurumumuzda bebek formülleri̇ni̇n pazarlanmasi i̇le i̇lgi̇li̇ uluslar arasi yasa beni̇msenmi̇ş ve uygulanmaktadir..