Bebek Dostu Hastane
17 Nisan 2024

    ‘’Bebek Dostu Hastane’’ilkeleri, ilk olarak 1989 yılında Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in ‘’Emzirmenin Korunması,Teşviki ve Desteklenmesi’’  adıyla yayınladıkları ortak bildirgeye dayanmaktadır.Bu bildirge kapsamında ‘’Bebek Dostu Hastaneler’’ kavramı geliştirilmiştir.

   Anne Sütünün Teşviki Programı’nın amacı; anne adaylarının doğum öncesi dönemden itibaren emzirmeye hazırlanması, doğumdan hemen sonra emzirmeye başlanılması ve hastaneden eve dönüş sonrasında da emzirmeyi sürdürmeleri için desteklenmesidir. Ülkemizde 1991 yılından itibaren bu program desteklenmiş ve bu kapsamdaki süreçleri izleyen ve uygulayan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’’ ünvanı almaya hak kazanmışlardır.

   Hastanemize, Sağlık Bakanlığı tarafından 2002 yılında ‘’Bebek Dostu Hastane’’ünvanı verilmiştir.

  Bu kapsamda hastanemizin temel politikası gereği bebekler, tıbbi endikasyon olmadıkça anne sütü ile beslenir. Anne adayları, anne ve bebeklerle ilgilenen tüm sağlık personelimiz ‘’Anne Sütü ve Emzirme ‘’konusunda eğitim alırlar ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanır.Hastanemize başvuran anne adayları başta olmak üzere, doğum yapan annelerimiz  ‘’Anne Sütü ve Emzirme Eğitimi’’ almış hemşiremiz tarafından emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilir,uygulamalı olarak emzirtilir,el broşürleri verilerek okumaları sağlanır.Bebekleri Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan annelerimiz ‘’ANNE OTELİ’nde’’ misafir edilir.Ayrıca hastanemizin her bloğunda emzirme odalarımız bulunmakta ve hastanemize başvuran annelerin rahat emzirebilmeleri sağlanmaktadır.
YENİ EMZİRME POLİTİKASI