''Bağışlanan Her ORGAN Yaşama Tutunan Bir İNSAN''
07 Aralık 2023

     Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir.

     Organ nakli; vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır. 

   Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. 

    "Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi" vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf  biçimde yapılmaktadır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır.

    Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, İl Sağlık Müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

    Hastanemizde; 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında polikliniklerimiz girişine stant kurulmuştur. Organ bağışına dikkati çekmek, farkındalığı arttırmak adına kurulan stantta;  gün boyu hasta ve hasta yakınlarına organ bağışı konusunda bilgiler verilip, broşür dağıtılmıştır. Bireylerin organlarını bağışlamalarına yönelik başvuruları kabul edilmiş olup, organ bağışı gönüllüleri parmak izlerini bırakarak, paylaşmanın önemine dikkat çekmişlerdir.

  • f1.jpg
  • f3.jpg
  • f4.jpg
  • f5.jpg
  • f8.jpg
  • f10.JPG
  • f7.jpg
  • f6.jpg
  • f9.JPG