T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizliİl Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Nefroloji

Güncelleme Tarihi: 06/07/2020

Nefroloji Kliniğimiz; Üroloji Kliniği ile birlikte B Blok 3. katta hizmet vermektedir. Kliniğimiz 20 yataklıdır Aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı da olan nefroloji uzmanları daha çok böbrek yetmezliği, hipertansiyon, elektrolit (sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi) bozuklukları ve idrar anormalliklerinin (idrarda kan bulunması, idrarda protein/albumin bulunması gibi) nedenlerinin araştırılması, tedavi olanaklarının belirlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının korunması ve takibi konularında rol alırlar. Ayrıca sistemik hastalıkların (diabetes mellitus, hipertansiyon, romatolojik hastalıklar gibi), akut, hızlı gelişen klinik durumların (sıvı kaybı, kalp yetmezliği, kana mikrop karışması-sepsis gibi), sürekli kullanılmakta olan ilaçların (anti-romatizmal ilaçlar, kontrast madde, antibiyotikler aminoglikozid gibi,) böbrekler üzerinde oluşturabildikleri olumsuz etkilerin değerlendirilmesi ve çözümlerin üretilmesi ile böbrek yerine koyma tedavilerinin (ev ve merkez hemodiyalizi, periton diyalizi) planlanması, gerçekleştirilmesi ve bu hastaların hayat boyu takiplerini üstlenirler.

Nefroloji bölümümüzde aşağıdaki hastaların tanı tedavi ve takibini yapmaktayız:

1-İdrar bozuklukları (idrarda kan ve idrar bulunması)

2- Hipertansiyon

3- Akut ve Kronik Böbrek Hastalığı

4- Böbrek biyopsi planlanması

5- Ev hemodiyalizi, Periton Diyalizi ve Merkez Hemodiyalizi takip ve tedavisi

Nefroloji bölümümüzde; böbrek hastalıklarının tanısının konması, önleyici tedbirlerin alınması ve tedavi edilmesi konularında hizmet veriyoruz. Nefroloji uzmanının yaptığı işlemler arasında böbrek biyopsisi yönetimi, hemodiyaliz katateri yerleştirme yönetimi, periton diyaliz katateri yerleştirme yönetimi, hemodiyaliz fistülü yönetimi, ev diyalizi, merkez diyalizi ve periton diyalizi hastalarının izlem ve yönetimi yer alır.

Merkezimizde, 12 hastaya ev diyalizi uygulayarak Türkiye’deki ilk kamu hastanelerinde evde hemodiyaliz uygulanan merkez olmuştur ve 20 nin üstünde de periton diyalizi tedavisi uygulanmaktadır. Ev hemodiyalizi ve Periton Diyalizi Nefroloji plk. ile birlikte Ozay Gönlüm polikliniğinde hizmet vermektedir. Merkez hemodiyaliz ünitemiz 30 diyaliz cihazı 4 sertifikalı pratisyen hekim 20 hemodiyaliz hemşiresi ile 130’ün üzerinde hastaya yeni binasında Dokuz kavaklar semt plk de hizmet vermektedir.