Aile Planlaması ve Ria Eğitim Merkezi

Aile Planlaması ve Ria Eğitim Merkezi, bir sorumlu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, bir pratisyen hekim ve bir ebeden oluşan personeli ile hizmet vermektedir. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün görevlendirmiş olduğu il dışı ve il içinden doktor, hemşire ve ebeler Aile Planlaması ve Ria Eğitim Merkezi’nde eğitim almaktadır.

Eğitimler, doktorlarda 8 iş günü, hemşire ve ebelerde 15 iş günü, daha önce sertifika almış fakat üzerinden 5 yıl geçmiş olan personellerde ise 5 iş günü sürmektedir. Kurs bitiminde eğitimcilere sertifika verilmekte olup, eğitimciler bağlı bulundukları kurumda RİA uygulama ve danışmanlık hizmeti sunabilmektedir. Eğitimlerin dışında, hastanemize başvuran ve aile planlaması hizmetlerinden yararlanmak isteyen herkese sağlığa zarar vermeyen, uygulaması kolay, maliyeti düşük olan, çiftler tarafından benimsenen ideal korunma yöntemleri hakkında danışmanlık hizmeti verilmektedir. Amaç; anne ve doğacak çocukların sağlıklı olması ve çocuk sahibi olmak istendiğinde gebeliğin oluşmasıdır. Çünkü iki yıldan az aralıklarla yapılan doğumlar, annenin vücut sağlığını önemli ölçüde bozmakta, gebelik sırasında riskleri artırmakta, hatta ara vermeden arka arkaya yapılan doğumlar anne ölümlerine neden olmaktadır. Ayrıca sık aralıklarla doğan çocukların anne karnında gelişmeleri tam olmamakta (doğum ağırlığı-düşük bebekler), sakatlık oranı yükselmekte, bakımları güçleşmekte ve bebek ölümleri artmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçmek için başvuran herkese hastanemizde ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir. RİA (rahim içi araç) uygulama, çıkarma ve kontrolleri, kontraseptif yöntemler, prezervatif, diğer yöntemler hakkında hizmetimizden yararlanmak isteyen herkese danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verilen tüm aile planlaması  yöntemleri ücretsiz olarak birimimizde verilmektedir. Ayrıca Tüpligasyon ile ilgili bilgi verilmektedir.

AilevPlanlaması.jpgAilevPlanlaması2.jpg 

Klinik Hakkında

08 Şubat 2022